מסנני מניות כמותיים

(Quantitative Screeners)

נוסחת הקסם

"נוסחת הקסם" (Magic Formula) היא אסטרטגית השקעה כמותית שפותחה ע"י פרופ' ג'ואל גרינבלט לפי עקרונות של השקעות ערך.

ב-2005, ג'ואל גרינבלט פרסם את ספרו "הספר הקטן שמכה את השוק בגדול", ובו הוא מסביר כיצד משקיעים יכולים למצוא באופן שיטתי חברות איכותיות הנסחרות במחיר מציאה. 

גרינבלט מציע לרכוש לתיק לפחות 30 מניות כאלו: מניות זולות עם מכפיל EV/EBIT נמוך ושיעור תשואה על ההון הכולל (Return on Capital) גבוהה. בספר הוא מראה שנוסחת הקסם שלו מנצחת את הS&P500 ב-96% מהזמן, והניבה תשואה שנתית ממוצעת של 30.8% לאורך 17 שנה.

לראשונה, אנו מיישמים את נוסחת הקסם במניות תל אביב, ומפרקים את המרכיבים שלה, כך שנוכל לאמוד את מרכיב ה"תמחור" ומרכיב ה"איכות" של כל מניה, בנפרד.

עמק עמוק לפי EV/EBIT

מניות ערך עמוק (Deep Value) הינן המניות הזולות ביותר בשוק, ללא קשר לרווחיותן או איכותן. חברות נסחרות במחירים נמוכים בדרך-כלל כאשר יש להן בעיות. בעיות אלו עשויות להיות הפסדים, סיכונים, רגולציה, הנהלה כושלת או מוצרים גרועים. רוב המשקיעים בשוק יימנעו מלהחזיק חברות כאלו בכל מחיר, ולכן מחירן עשוי לרדת עמוק מתחת לשווין הכלכלי. אך כשחברה מדרדרת, ישנם כוחות אדירים שפועלים כדי להחזיר אותה לתפקוד טוב ותקין. באופן סטטיסטי, רוב החברות חוזרות לממוצע, ומחיר מניותיהן נוסק. לכן, באופן היסטורי, השקעה בתיק מגוון של מניות ערך עמוק היכתה את השוק. 

מסנן המניות שלנו מציג את המניות עם ה- EV/EBIT הנמוך ביותר. ניתן לסנן את המניות לפי סקטורים, שווי שוק ואפילו ביטא. הסימולציות שלנו מראות שאסטרטגיה של ערך עמוק בשוק ההון האמריקאי לאורך 20 השנה האחרונות הניבה תשואה שנתית ממוצעת של כ 17%.

עמק עמוק לפי מכפיל משולב VC

מניות ערך עמוק (Deep Value) הינן המניות הזולות ביותר בשוק, ללא קשר לרווחיותן או איכותן. 

מסנן זה שונה ממסנן EV/EBIT בכך שהוא מציג את המניות הזולות לפי מכפיל משולב שפותח ע"י ג'ים אושונסי והוצג בספר What Works On Wall Street. המכפיל המשולב הוא ממוצע של דירוג הציון של ארבעה מכפילים: P/E, P/B, EV/Sales, EV/EBIT. ניתן לסנן את המניות לפי סקטורים, שווי שוק ואפילו ביטא. הסימולציות שלנו מראות שאסטרטגיה של ערך עמוק בשוק ההון האמריקאי לאורך 20 השנה האחרונות הניבה תשואה שנתית ממוצעת של כ 17%.

ועוד מסננים וכלים רבים בשער למנויים